Úvod > Základní škola > Projekty > Školní zahrada jako učebna pod širým nebem

Školní zahrada jako učebna pod širým nebem

1.9.2020
Datum ukončení:
31.7.2023

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

MZP_logo_RGB_v2.gifSFZP_H_CMYK.jpg

www.mzp.cz     www.sfzp.cz

Příroda je pro všechny živé bytosti důležitá, proto jsme se v základní škole rozhodli, že se na problematiku změn klimatu zaměříme. Z tohoto důvodu se základní škola přihlásila do „Výzvy č. 7/2019“ v rámci Národního programu Životní prostředí, kterou vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí. Cílem výzvy je rozvoj environmentálního vzdělávání a výchovy u dětí a žáků s vyšším využíváním kontaktu s přírodním prostředím. Zapojení do výzvy podpořila i obec, pro kterou je rozvoj okolí školy důležitý a nabídla pomoc při realizaci a následné péči. Školní zahrada je využívána k výuce a k různorodým akcím po celý rok, ale její stávající vzhled je již pro naše aktivity nevyhovující.

V rámci realizace bychom rádi seznámili žáky i širokou veřejnost s vlivem činnosti člověka na přírodu. Naším cílem je především vytvoření technického a didaktického zázemí pro výuku a výchovu ve venkovním prostředí. Tohoto chceme dosáhnout výsadbou, terénními úpravami a nákupem různého vybavení. Zahrada bude osázena mnoha rozličnými listnatými stromy, keři a květinami, abychom pomohli žákům vytvořit bližší vztah k přírodě.

V části zahrady chceme vytvořit arboretum s dalším venkovním sezením pro žáky a učitele, které bude využíváno především během příznivého počasí a slunečních dnů. Dále máme v úmyslu prostor kolem školního parkoviště proměnit v kvetoucí louku, která bude domovem pro hmyz.

V současné době je kladen velký důraz na prožitkové vyučování. Díky možnosti pořídit rozmanité pomůcky, umožníme žákům bližší kontakt s přírodou a přiblížíme jim probírané učivo. Jedná se především o manipulační pomůcky, které mohou žáci používat sami (např. lupa, buzola, badatelský batoh, křesadlo…). Ve spolupráci s OS Chvojensko bude zahrada doplněna o ovocné stromy.

NPŽP_Pamětní deska_Školní zahrada jako přírodní učebna (1)-page-001.jpg